Management

Majitelia Kofoly zakladajú rodinnú nadáciu, ktorá má pomôcť so zabezpečením nástupníctva a správou firmy pre ďalšie generácie

21.08. 2024

Reštrukturalizáciou nedochádza k zmene ovládania spoločnosti Kofola ČeskoSlovensko, zmeny nemajú dopad ani na riadenie a manažment spoločnosti, ani na obchodnú stratégiu.

Majitelia Kofoly zakladajú rodinnú nadáciu, ktorá má pomôcť so zabezpečením nástupníctva a správou firmy pre ďalšie generácie

Ako najlepšie zabezpečiť nástupníctvo, zachovať kontinuitu v riadení úspešnej firmy, a zároveň udržať kontrolu na správou rodinného majetku aj pre ďalšie generácie? Na tieto otázky hľadá odpoveď nejedna rodinná firma. Zakladatelia Kofoly ČeskoSlovensko sa rozhodli pre dlhodobo osvedčený krok – vytvorenie nadácie na správu rodinného majetku a zabezpečenie generačného nástupníctva.

„Úvahami o možných spôsoboch zachovania firmy do budúcnosti sa s prestávkami zaoberáme už od roku 2016, teda krátko po tom, čo nás opustil môj otec. Jeho prianím bolo, aby Kofola zostala rodinnou firmou a naše rodiny si uchovali kontrolu nad akciami spoločnosti Kofola ČeskoSlovensko,“ vysvetľuje Jannis Samaras, jeden zo zakladateľov.

Ukázalo sa, že v prípade Kofoly založenej na začiatku 90. rokov gréckym emigrantom Kostasom Samarasom bude potrebné urobiť takú reštrukturalizáciu, ktorá bude chrániť integritu kontrolného balíka akcií, bude motivovať k účasti na rozvoji firmy aj nastupujúcu generáciu a zároveň zaistí, že firma nebude ani v budúcnosti dotknutá prípadnými zmenami vnútorným rodinných pomerov. Skupinu majoritných akcionárov – zakladateľov nadácie totižto tvoria okrem Jannisa Samarasa aj René Sommer, René Musila a Tomáš Jendřejek.

„Viedli sme dlhé diskusie medzi všetkými zakladateľmi a aj na základe informácií od odborných poradcov sme starostlivo zvažovali viac variantov reštrukturalizácie. Všetky cesty boli pomerne procesne náročné, ale ako najlepšie riešenie sa nám nakoniec ukázalo založenie profesionálne spravovanej nadačnej štruktúry,“ prezrádza Jannis Samaras. Rodina zakladateľa Kostasa Samarasa, ktorá je majoritným vlastníkom spoločnosti Kofola ČeskoSlovensko, preto v auguste zahájila reštrukturalizáciu skupinovej štruktúry. Za týmto účelom vytvorila spoločnosť Lykos alfa, ktorá technicky uľahčila vklad rodinného majetku do nadácie. Pre sídlo nadácie si zakladatelia vybrali Lichtenštajnsko – krajinu, kde je dlhodobo veľmi stabilný právny systém, ktorý umožňuje individuálne nastavenie nadácie zohľadňujúce požiadavky na jej medzigeneračné fungovanie.

„Táto krajina má dlhoročnú tradíciu a vyspelú právnu úpravu vo vzťahu k správe rodinného majetku, je súčasťou spoločného Európskeho hospodárskeho priestoru so štandardným daňovým systémom. V Lichtenštajnsku je predvídateľné a nemenné právne prostredie a s nadáciami, ktoré spravujú rodinný majetok, tu majú desiatky rokov trvajúce skúsenosti. V podstate veľa úspešných firiem tam svoje nadácie umiestňuje a to nás presvedčilo,“ hovorí Niki Sommerová, sestra Jannisa Samarasa.

Nadáciu zakladatelia pomenovali FILÍA Foundation s odkazom na grécke slovo φιλια [filia], ktoré vyjadruje lásku a priateľstvo. Táto nadácia umožní zakladateľom chrániť integritu kontrolného balíka akcií Kofoly, čím bude zabezpečená kontinuita firmy po ďalšie generácie. Kontrolné podiely zostanú aj naďalej v rukách súčasných majiteľov, resp. ich nástupcov. Beneficientmi nadácie sa potom stane širšia rodina.

„Kto ma pozná, tak vie, že nemám veľmi rád zložité procesy. Kým sa nám podarilo naplniť otcovo prianie, chcelo to čas. Som ale rád, že sme túto úlohu so sestrou Niki, ktorá sa chopila iniciatívy a zaistila všetko potrebné, konečne dotiahli,“ hovorí s úľavou Jannis Samaras.

Reštrukturalizáciou rodinnej spoločnosti fakticky nedochádza k zmenám v ovládaní ani riadení spoločnosti Kofola ČeskoSlovensko, nemení sa jej obchodná stratégia a daňové povinnosti. Nevznikajú ani akékoľvek dopady na ďalších akcionárov. Z pohľadu ostatných rodinných firiem ide o zaujímavý a možno aj inšpiratívny prípad riešenia nástupníctva a zachovania hodnoty rodinnej firmy, ktorá je zároveň súčasťou kapitálového trhu.