Na základe rozhodnutia Európskej únie budú od júla 2024 všetci výrobcovia povinní uvádzať na trh nápoje s neodnímateľnými uzávermi. V prípade nedodržania legislatívnej povinnosti by výrobcom mohli hroziť vysoké pokuty od štátu.
Rok a pol testovania a hľadania ideálnych riešení, ktoré by čo najmenej narušili zážitok spotrebiteľov. Túto cestu sme dokončili a pomaly uvádzame na trh prvé nápoje od Kofoly s neoddeliteľnými vrchnákmi.
"Novú povinnosť nám, výrobcom, uložila nová smernica Európskej únie a prikázal ju zákon č. 244/2022 Sb, ktorým sa doplnila slovenská legislatíva o obaloch. Cieľom zavedenia nového opatrenia bolo znížiť množstvo plastového odpadu v životnom prostredí a zvýšiť recykláciu všetkých plastových zložiek nápojových obalov," vysvetľuje David Sommer, manažér udržateľnosti spoločnosti Kofola.
Ako však opakovane upozorňujú odborníci a nedávno napríklad aj Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálných vôd (AVNM) na Slovensku, pevne pripevnené uzávery sa neukázali ako vhodné riešenie. "Pevné uzávery budú mať v skutočnosti environmentálne a ekonomické vedľajšie účinky," uviedla Lucia Morvai, výkonná riaditeľka AVNM.
Podľa odbornej štúdie PwC navrhovaná smernica o neodnímateľných uzáveroch vytvorí vo výrobe 50 000 až 200 000 ton plastu navyše, 58 až 381 miliónov kilogramov dodatočných emisií CO2 a hospodársky vplyv v hodnote najmenej 2,7 miliardy EUR. Okrem toho pre určité typy technológií, ako je napríklad aseptické plnenie, ktoré umožňuje vyrábať nápoje bez konzervačných látok, bude zavedenie neodnímateľných uzáverov technologicky komplikované.
"Od jari tohto roku postupne zavádzame nové typy neoddeliteľných uzáverov na vybrané výrobky v Českej republike a na Slovensku. Snažili sme sa vybrať také riešenia, ktoré čo najmenej narušia spotrebiteľský zážitok, ale aj výrobný proces vo všetkých našich výrobných závodoch," vysvetľuje Markéta Ryšková, projektová manažérka Kofoly ČeskoSlovensko, a dodáva: "Klasické vrchnáky sa na pultoch môžu objaviť aj po júli 2024, ale pôjde len o dopredaj už vyrobených zásob."
Európske nariadenie o jednorazových plastoch platí od roku 2019 a zaväzuje výrobcov uvádzať na trh nápoje s neodnímateľnými uzávermi od 1. júla 2024.
"V Kofole sa snažíme byť otvorení všetkým novým cestám a veríme, že aj v tejto inovácii nájdeme výhody či nové príležitosti. Dlhodobo udržateľnú a zmysluplnú cestu však vidíme skôr v zavádzaní obehových princípov do obalového hospodárstva. Sme presvedčení, že zvýšenie miery zberu a recyklácie plastových fliaš vrátane ich uzáverov dosiahneme skôr prostredníctvom zálohových systémov," dodáva Markéta Ryšková.
Ako ukazujú aktuálne skúsenosti na Slovensku a v ďalších 14 európskych krajinách, len vďaka zálohovým systémom sa darí dosiahnuť viac ako 90 % zber PET fliaš a plechoviek a maximálnu recykláciu materiálu.
Diskusie o zavedení zálohového systému v Českej republike vrcholia a my veríme, že naše obaly budú čoskoro opäť použité na výrobu nových obalov. Vláda už predložila prvý návrh na zavedenie zálohového systému v Českej republike, ktorý by mal ísť po skončení pripomienkového konania na schválenie do Poslaneckej snemovne.
Držte nám palce!