Značky

Nepodceňujte pitný režim detí počas leta

01.08. 2024

Čím je človek mladší, tým väčší podiel v jeho tele predstavuje voda. Kým u dospelých tvorí voda okolo 60 %, u detí je to až 85 %. Preto je potrebné dôsledne sledovať ich pitný režim a ponúkať im vhodné tekutiny, najmä počas horúcich dní. Dojčenská voda Rajec je stelesnením panensky čistej prírody Rajeckej doliny a deťom a mamičkám dáva všetko, čo potrebujú pre zdravý život. Vďaka prirodzene nízkej mineralizácii a nízkemu obsahu dusičnanov spĺňa aj tie najprísnejšie kritériá pre pitný režim našich najmenších. Značka sa už dlhodobo venuje starostlivosti o prírodu a keďže vratné sklo je pre prírodu najmenej zaťažujúci obal, prichádza toto leto s novinkou - dojčenskou vodou Rajec vo vratnej sklenenej fľaši Cirkulka.

Nepodceňujte pitný režim detí počas leta

Aké tekutiny a koľko potrebuje naše dieťatko?
Potreba tekutín je vo všeobecnosti závislá od veku dieťaťa a zloženia jeho stravy. Čím je človek mladší, tým väčší podiel v jeho tele predstavuje voda, preto u našich najmenších prichádza k dehydratácii veľmi rýchlo. Už pri 5 % dehydratácii sa môžu objaviť kŕče, nevoľnosti, pri strate viac než 10 % tekutín prichádza výrazný nepokoj, halucinácie či vysoká horúčka. Výmena látok v detskom tele prebieha oveľa rýchlejšie než u dospelých, preto dieťa musí počas dňa rovnomerne prijímať tekutiny vhodné pre jeho organizmus.

Hlavne v období, kedy dieťa prestane byť dojčené a v jeho jedálničku prevláda tuhá strava, je potrebné ešte dôkladnejšie sledovať príjem tekutín. „Materské alebo umelé mlieko zabezpečujú dostatočný príjem tekutín u dojčiat. Ale zvýšenie telesnej teploty alebo letné horúčavy zvyšujú nároky detského organizmu na vodu, preto sa v týchto prípadoch odporúča aj popri dojčení pridať malé množstvo dojčenskej vody. Keď sa dieťa zobudí do 1 - 1,5 hodiny od posledného dojčenia a je nepokojné, môžeme mu na lyžičke podať 5 - 10 ml čistej dojčenskej vody. Ak sa upokojí, tak pravdepodobne bolo smädné,“ hovorí pediater a detský nefrológ MUDr. Viktor Jankó.

Mamičkám dáva aj nasledovné rady k pitnému režimu ich drobcov:
- Nedojčené deti by od 6. mesiaca popri umelej výžive a príkrmoch mali za 24 hodín prijať cca 400 – 600 ml tekutín.
- Medzi prvým a tretím rokom by deti mali prijať okolo 1 l, v predškolskom a v mladšom školskom veku 1,3 l a nad 9 rokov okolo 1,5 l tekutín denne.
- Veľmi dôležité je správne rozdeliť príjem tekutín počas dňa. Dopoludnia by dieťa malo vypiť 60 % tekutín z denného objemu.
- Deti by mali mať neobmedzený prístup k čistej, do 1. roka ideálne dojčenskej vode.
- Pre spestrenie môžeme pitný režim doplniť o ovocné džúsy, ktoré sú okrem tekutín aj zdrojom vitamínov a minerálnych látok. Avšak ich denný príjem nemá prevyšovať 120 - 150 ml u dojčiat, resp. 350 ml u starších detí.
- Ak po ponúknutí dieťa vodu nechce, nenúťme mu ju, ani ju nenahrádzajme čajom alebo iným ochuteným nápojom. Napije sa, keď bude smädné.

Prečo je pre našich najmenších vhodná práve dojčenská voda?
V bežnej pitnej vode z vodovodu sa môžu nachádzať pre detský organizmus nežiaduce látky, ktoré sa nedajú odstrániť ani varom. Pri prevarení sa totiž vo vode ničia prípadné baktérie, neodstránia sa však dusičnany, dusitany a sodík, ktoré zaťažujú detský organizmus a ktorých limity sú pre pitnú vodu oveľa vyššie. Napríklad pri dusičnanoch je povolená koncentrácia až 5x vyššia ako pri dojčenskej vode.

Dojčenská voda je vhodná ako základ pitného režimu dieťaťa. Pochádza z chránených a kontrolovaných podzemných zdrojov vody, je nízko mineralizovaná, neperlivá, nie je nijako mikrobiologicky upravovaná a spĺňa prísnejšie požiadavky na obsah niektorých látok (napr. dusičnanov do 10 mg/l).

„Vysoký príjem dusičnanov môže viesť k methemoglobinémii, kedy krv, konkrétne jej zložka hemoglobín, stráca schopnosť prenášať kyslík. Dieťa je potom apatické, spavé, má nižší príjem stravy a v krajných prípadoch môže dôjsť až k cynóze, modrastému sfarbeniu pokožky dieťaťa. A keďže príkrmy môžu mať vysokú koncentráciu dusičnanov, napr. tie uvarené z koreňovej zeleniny, mrkvy, snažíme sa obsah dusičnanov z iných zdrojov čo najviac obmedziť,“ vysvetľuje MUDr. Viktor Jankó.

Pre deti chceme vždy to najlepšie
Dojčenská voda Rajec je ideálnym riešením na pitný režim aj prípravu dojčenskej stravy pre tých, ktorí sú na svoje zdravie najcitlivejší. Spĺňa najprísnejšie kritériá – zložením, výrobou, skladovaním, online kontrolou dusičnanov či dobrovoľnou karanténou a kratšou dobou minimálnej trvanlivosti každej jednej fľašky. Vďaka optimálnemu zloženiu sa nemusí prevárať a môžete ju ponúknuť svojmu dieťatku po otvorení priamo z fľašky. Navyše skvelo chutí, takže spoľahlivo zaženie smäd aj ženám v období tehotenstva a počas dojčenia, či ostatným členom rodiny.

„Dojčenskú vodu Rajec sme začali plniť v Rajeckej doline v roku 2012. Najskôr do veľkých 1,5 l PET fliaš, neskôr aj do malých 0,33 l PET fliaš so špeciálnym uzáverom pre našich najmenších. Mamičky nás však pravidelne žiadali aj o sklenené fľaše. Využili sme preto výrobné možnosti, ktoré máme v Rajeckej doline a od leta 2024 ponúkame dojčenskú vodu Rajec aj v litrovej vratnej sklenenej fľaši,“ vysvetľuje Tereza Chládková, manažérka pre značku Rajec.

Každý z obalov plní požiadavky na pitný režim celej rodiny pri rôznych príležitostiach, ale zároveň aj tú najdôležitejšiu funkciu – ochrániť kvalitu dojčenskej vody Rajec počas celej doby trvanlivosti. Nová litrová sklenená fľaša je vhodná najmä pre domácu spotrebu, kde vám nevadí vyššia váha fľaše, prípadne ak vám nápoje zo skla viac chutia. Plastové fľaše, či už veľká 1,5 l alebo malá 0,33 l, sú okrem domácej spotreby vhodné aj na cesty alebo na prechádzky s dieťatkom. Dostupná je v celej maloobchodnej sieti v baleniach PET a v sieťach Kaufland a Tesco aj vo vratnom skle.