Vápnik patrí medzi najvýznamnejšie minerály v našom tele. Preto je nevyhnutné prijímať ho v strave a to najlepšie prostredníctvom potravín bohatých na vápnik, ktoré sú pre trávenie, vstrebávanie a metabolizmus vápnika prirodzeným a bezpečným zdrojom. Zo srdca Turčianskej kotliny prichádza minerálna voda Kláštorná Kalcia, ktorá sa vyznačuje práve prirodzene vysokým obsahom vápnika.
Prečo je vápnik taký dôležitý
Aj keď 99 % vápnika v tele plní stavebnú funkciu v našich kostiach a zuboch, zvyšné 1 % plní ešte dôležitejšie úlohy. Ovplyvňuje svalové kontrakcie, vrátane činnosti srdca, je súčasťou procesu zrážania krvi a slúži ako bunkový posol, ktorý v bunkách spúšťa množstvo dôležitých úloh. Preto je dostatočná prítomnosť vápnika v našom tele podmienkou pre správne fungovanie všetkých systémov.
Mlieko prekvapivo nie je najvýhodnejším zdrojom vápnika
Za najznámejšie zdroje vápnika sa považujú mliečne výrobky. Pri hodnotení obsahu vápnika by určite vyhrali prvé miesto, avšak spolu s vápnikom prijíma naše telo v mliečnych výrobkoch aj živočíšne bielkoviny. A v tom je ten háčik: nadbytok živočíšnych bielkovín zvýši v obličkách straty vápnika a tak môže byť konečný zisk vápnika pre telo z mlieka nižší ako napríklad z brokolice. Medzi ďalšie rastlinné zdroje bohaté na vápnik nepochybne patria aj tofu, strukoviny, orechy, olejnaté semená, zelené vňate, rukola a listová zelenina, citrusy a sušené ovocie, najmä figy a slivky. Niektoré z rastlinných zdrojov, napr. špenát, ale nemusia byť výhodným zdrojom vápnika pre zvýšený obsah oxalátov. Naopak vápniková minerálna voda neobsahuje nič, čo by jeho dobrému vstrebávaniu bránilo. Prítomnosť bikarbonátov aj menšie množstvo horčíka môže využiteľnosť vápnika podporiť.
Ionizovanú, voľnú formu vápnika telo ľahšie prijíma
Z prijatého vápnika sa vstrebáva do krvi asi 10 – 50 %. Pre jeho účinné vstrebávanie je dôležitá nielen prítomnosť ďalších zložiek, ktoré vstrebávanie podporujú, napr. horčík, vitamín D, či naopak obmedzujú, ako tuk a kofeín. Dôležitá je aj forma prijatého vápnika: ionizovaná forma vápnika v minerálnej vode je ideálna pre jednoduché vstrebávanie v tráviacom systéme.
Prírodná minerálna voda Kláštorná Kalcia patrí medzi slovenské minerálky bohaté na prirodzene zvýšený obsah vápnika. Môže za to vápencové podložie Kláštora pod Znievom, kde sa rodí v hĺbke 231 metrov. S celkovou mineralizáciou 1 769 mg/l a obsahom vápnika 274 mg/l Kláštorná Kalcia doplní chýbajúci vápnik pri zvýšenej telesnej či psychickej námahe. K vstrebávaniu vápnika prispeje aj dostatočné množstvo horčíka, vďaka čomu vie naše telo obe látky efektívne využiť.