Značky

Vinea rozširuje spoluprácu o ďalších vinohradníkov a ich hroznový mušt spojila s morušou čiernou

11.11. 2022

Vinea Kumšt muštu tento rok stavila na červené odrody hrozna zo slovenských Tvrdošoviec a moravského Znojma a zmiešala ich so šťavou z moruše čiernej, takisto od slovenských pestovateľov.

Vinea rozširuje spoluprácu o ďalších vinohradníkov  a ich hroznový mušt spojila s morušou čiernou

Partnerov pre tohtoročnú edíciu Kumšt muštu si Vinea nevybrala náhodne. „Už v prvej edícii Vinea Kumšt muštu sme využili výrobné technológie na spracovanie muštu v PD Tvrdošovce a keďže sa nám spolupráca osvedčila, oslovili sme ich aj tento rok, ale už s požiadavkou na ich vlastné hrozno. Farma u tří dubů nás zase zaujala viac ako 20-ročnou rodinnou tradíciou, kvalitnými surovinami a ich rýchlym a šetrným spracovaním,“  hovorí za značku Oľga Kubíková, Kofola ČeskoSlovensko. 

Rovnako aj morušu si Vinea vybrala cielene. Moruša čierna rastie v blízkosti vinohradov, preto sa jej ľudovo hovorí viničná jahoda. Táto zatiaľ nie až taká známa a docenená plodina sa navyše na Slovensku vyskytuje v najvyššej miere v strednej a západnej Európe, preto zaujala aj tradičnú slovenskú značku.

Mušt z červenej odrody hrozna vypestovanej v Tvrdošovciach má plnú a osviežujúcu chuť hrozna. „Spojenie nášho hrozna a Viney je zhmotnením zámeru, ktorý sme mali už pri výsadbe viniča. Odjakživa sme chceli hroznový mušt spracovávať nielen na víno, ale aj do nealkoholických štiav a nápojov. Mušt lisujeme výlučne z bobúľ, aby sme dosiahli jeho najvyššiu kvalitu, a tento rok ho teda ponúkame nielen v našich vlastných šťavách, ale tešíme sa, že aj v osviežujúcom nápoji Vinea Kumšt muštu,“ hovorí majster vinár Tibor Bogdány z Tvrdošoviec. 

Moruša čierna rastie aj okolo vinohradu pána Bogdánya, ale najviac sa jej darí pod južnými úbočiami štiavnických vrchov, konkrétne v Pukanci. „Sopečný popol z kedysi aktívnej sopky Sitno, ktorá je v našej blízkosti, sa v minulosti dostal do pôdy v tomto regióne a pôda u nás má ešte aj dnes zloženie výnimočne výživné pre všetku zeleninu, ovocie a samozrejme aj morušu čiernu. Niektoré stromy u nás majú aj 500 rokov,“ vysvetľuje Stanislav Stroška, lokálny pestovateľ moruše čiernej. 

Moruša čierna má nielen chutné ovocie, ale všetky jej časti sú aj liečivé a podľa niektorých odborníkov sa preto môže stať liekom budúcnosti. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov, podporuje trávenie vďaka dostatočnému množstvu vlákniny a imunitu posilnia okrem vitamínu C aj flavonoidy, čo oceníme hlavne v blížiacom sa období chrípok a prechladnutí. Moruša tiež obsahuje viacero látok, ktoré prispievajú k zdraviu očí a chránia náš zrak. Antioxidanty z moruše zase zlepšujú krvný obeh, lebo cievy sú aj vďaka nim rozšírené, pružné a krv môže vďaka tomu pri správnom krvnom tlaku prúdiť do všetkých častí tela.  Pomáhajú však aj v ochrane a boji proti rakovine.  

Novinka Vinea Kumšt muštu s morušou čiernou

Obsahuje 35 % ovocnej zložky, ktorá je kombináciou šťavy z červeného hrozna a skutočnej šťavy z moruše čiernej, teda nielen morušovej príchute. Je bez farbív, aróm, bez pridaného cukru a samozrejme aj bez konzervantov. Produkt je plne sýtený a v tomto roku prvýkrát dostupný v plechovke 0,33 l, ktorá nahradila minuloročné sklo 0,25 l. Nápoj Vinea Kumšt muštu s morušou čiernou je dostupný od novembra 2022 na Slovensku postupne vo vybraných predajniach  CBA, COOP, Yeme, Tesco, Metro, taktiež na lunys.sk a na čerpacích staniciach Slovnaft. V Česku bude zase v ponuke e-shopov Rohlik.cz a Albert.

Udržateľné uvažovanie každodennom chode firmy 

Pre Kofolu, výrobcu nápoja Vinea, sú ohľaduplnosť k prírode v surovinách, obaloch, doprave, či spotrebe energií kľúčové. Ak je to možné, suroviny do svojich nápojov pestuje sama alebo nakupuje lokálne, čoho príkladom je aj druhý ročník limitky Vinea Kumšt muštu. Aktuálne Kofola podniká kroky na udržanie vody v krajine v okolí svojich výrobných závodov. Tie by mali pomôcť predchádzať suchám, akým čelíme v celom československom regióne už niekoľko rokov. Okrem toho Kofola iniciovala bio certifikáciu týchto lokalít, na čele s Rajeckou dolinou, kde si pestuje aj vlastné bylinky do nápojov vo svojom portfóliu a do liečivých čajov v portfóliu dcérskej spoločnosti Leros. Pri vrtoch v spolupráci s miestnym včelárom chová aj včely. 

„Mojím veľkým cieľom je dostať udržateľné uvažovanie do každého jednotlivého rozhodnutia – od obmedzenia jednorazových mliek do kávy a nápojov v jednorazových obaloch v kanceláriách až po ochranu vodných zdrojov v našich regiónoch. Verím, že len dlhodobá kontinuita v týchto snahách a postupné kroky zabezpečia trvalé výsledky,“ hovorí Jannis Samaras, majiteľ skupiny Kofola. Aj Vinea svojím spojením s lokálnymi vinohradníkmi a pestovateľmi moruše dokazuje, že udržateľnosť je základným pilierom aj jej prístupu k surovinám.